İçeriğe geç →

Beşiktaş ve Abdullah Avcı

Beşiktaş’ta Avcı dönemi artık resmen başladı. Taraftarda Şenol Güneş’in geldiği zamandaki gibi büyük bir beklenti ve heyecan yaratmasa da çoğu taraftar mantıklı bir tercih gözüyle bakıyor.

Yeni hocadan beklentiler

Abdullah Avcı iyi bir tercih olduğunu kanıtlamak için Başakşehir’de yaptığından daha fazlasını yapmak zorunda. Peki ne durumda Avcı’yı başarılı olarak sayabiliriz?

Öncelikler amasız, fakatsız şampiyonluk. Beşiktaş için en önemli başarı istatistiği sezon sonunda kaldırılan şampiyonluk kupasıdır. Bu olmadığı sürece oyuncu satışından kazanılan para, topa sahip olma süresi, koşu mesafesi gibi istatistiklerin hiç bir önemi yok.

Eldeki mevcut oyunculardan maksimum faydayı sağlamak da diğer bir başarı göstergesi olacaktır. Dorukhan -Oğuzhan -Ljajic üçlüsünden iyi bir orta saha oyunu üretmesi gerekecek. Bunun için de öncelikle Oğuzhan’ı kazanması gerekiyor. Oğuzhan’ın çok kötü geçirdiği iki sezonun ardından hala verebileceği çok şey olduğunu düşünüyorum. Güven ve Dorukhan gibi gelişime açık ve sıçrama yapmış oyunculara da katkı sağlaması hocanın hanesine olumlu puan olarak yansıyacaktır.

Oyun tercihi

Abdullah Avcı’nın Beşiktaş taraftarının gönlünü kazanması için takım oyununa da Başakşehir’de olduğundan daha renkli öğeler katması gerekecek. Bunu sahaya doğrudan yansıtmak belki biraz zaman alabilir ancak en azından niyetinin bu olduğunu daha ilk maçtan göstermeli. Skoru alıp daha güvenli bir oyuna dönmek yerine, göze hoş gelen daha baskın bir oyun tarzını taraftara vadetmesi gerekiyor.

Taraftar bağı

Abdullah hoca, maçlardan önce ve sonra yaptığı harika analiz konuşmalarıyla ünlüdür. Beşiktaş’ta bundan fazlasını yapmalı. Dışarıdan bakan objektif bir göz gibi istatistik verileriyle değil, şampiyonluk arzusuyla dolu bir lider gibi camiaya heyecan vermesi gerekiyor. Avcı bu durumu ilk kez yaşayacak. Muhtemelen başa çıkmak zorunda olduğu çok farklı senaryolarla ilk kez karşılaşacak ve bunları nasıl yönettiği onunla camia arasında kurulacak bağın niteliğini de belirleyecek.

Kategori: futbol

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir